> İÇ MEKAN SÜS BİTKİLERİ
   
  - Açelya
  - Aglaonema
  - Atatürk Çiçeği
  - Ateşli Katy
  - Beşparmak
  - Difenbahya
  - Eşmeya
  - Fittonya
  - Guzmanya
  - Kaladyum
  - Kentia
  - Kroton
  - Neorelya
  - Peony
  - Sabır
  - Sardunya
  - Tavus Kuşu Çiçeği
  - Vrezya
  - Yaprak Begonya
   
   
   
   
 
 

VREZYA (VRİESEA SPLENDENS)
Adı: Vriesea Splendens
Türkçe Adı: Vrezya
Vatanı: Orta ve Güney Amerika: Brezil
Tanımı: Yaprakları koyu yeşil, enine koyu kahverengi şeritli, sert, uç kısmı aşağı doğru kıvrık; çiçekleri sarı, örtü yaprakları parlak kırmızı bitkilerdir.
Yetişme İstekleri:
Sıcaklık: Kışın sıcaklığı 18-20 derece olmalı, ancak 12 derecenin altına düşmemelidir.
Orantılı Nem: Yüksek orantılı nem (% 70-75) ister.
Işık: Aydnlık, ama doğrudan güneş ışığı almayan yerleri sever. Çok ışıklı yerlerde bulundurulduklarında yapraklarda sararmalar görülür.
Saksı Harcı: Hacim olarak eşit miktarlarda yaprak çürüntüsü ve kumun karışımıyla elde edilir.
Üretim Tekniği: Üretimi genel olarak ayırma suretiyle veya tohumla yapılır. Ayırma yavruların ana bitkinin boyunun yarısı kadar olduğu zaman vuku bulmalıdır. Ayrılan sürgünler birkaç gün kurumaya bırakıldıktan sonra büyüme kompostuna dikilirler. Vriesea'lar tohumla da üretilebilirler. Ancak, bitkilerin çiçeklenebilir bir büyüklüğe erişmeleri için 10-15 yıl geçmesi gerekir.
Bakım Önlemleri:
Saksı Değiştirme: Her 2-3 yılda bir Mart ayında yapılır.
Gübreleme: Nisan - Eylül ayları arası 2 haftada bir kez 0,5-1 g/l kompoze gübre verilir.
Sulama: Mayıs'tan Ağustos'a değin oda sıcaklığındaki kireçsiz su ile, saksı toprağı orta derecede nemli tutulacak kadar sulanmalıdır. Yaprak hunisinde sürekli su bulunmalı ve ayda bir kez değiştirilmelidir. Yapraklara sık sık su püskürtülmelidir. Dinlenme döneminde, Eylül'den itibaren verilen su en aza indirilmeli, yaprak hunisine çok az su verilmeli veya hiç verilmemelidir.
Hastalık ve Zararlılar: Önemli zararlıları Sümüklü Böcekler ve Kabuklu Bitler'dir.Copyright 2010 © meyve sebze fidanı - Tüm Hakları Saklıdır Hakkımızda  I  Meyve Fidanları   I  Süs Bitkileri  I  Fidan Takvimi  I  İletişim